Koncem studenoga 1945. godine, poslije otpusta iz zarobljeničkog logora u Kovinu, moji su prvi koraci po dolasku u Zagreb bili usmjereni na Kaptol, u katedralu. Ispunjavao sam zavjet da ću, ako preživim, na taj način zahvaliti Bogu.
Bila je večer kada sam pješačeći s Glavnog kolodvora stigao u Katedralu, ušao i kleknuo u zadnji red klupa da se pomolim. Onako šareno, odrpano i nedovoljno obučen, morao sam na ulicama Zagreba svakom prolazniku upadati u oči. No nitko me nije zaustavio niti mi se obratio. Od isprava sam imao samo otpusnicu iz logora. Bilo mi je hladno i bio sam veoma uzbuđen. U crkvu sam ušao nešto prije 18 ili 19 sati, toga se točno ne sjećam. Crkva je bila prazna, mračna, činilo se da sam bio jedini posjetitelj. S licem među dlanovima zadubio sam se u molitvu. I tada sam bio obdaren čudesnim doživljajem.
Osjetih nečiju ruku na ramenu. Prva pomisao bila je da uz mene stoji milicionar. Pretrnuo sam od straha. Polako, okrenuvši glavu pogledao sam neznancu u noge. Ugledah dugačku crnu halju i shvatih da kraj mene stoji svećenik. Blago mi reče da završim molitvu jer mora zaključati crkvu. Žurno se uspravih s namjerom da odmah odem. Svećenik me zaustavi pitanjem da li sam otpušten iz logora. S obzirom na moju odjeću i vrijeme u kojem smo živjeli, bio je to logičan zaključak. Potvrdih. Uslijedilo je pitanje da li sam iz Zagreba. Zanijekah. Novo pitanje: odakle sam i kako se zovem. Rekoh da sam Hercegovac i izgovorih prezime. Što mi je Pero Lasić iz Mostara, nastavi svećenik. Ako misli na suca Peru Lasića, to mi je otac, odgovorih. Dobro me promotrivši, neznani mi svećenik reče da pričekam dok zaključa crkvu jer misli da bi me netko rado vidio. Neodlučan, duboko uznemiren, ponovno kleknuh. Zaključavši vrata, svećenik mi dade znak da čekam i udalji se kroz sporedni izlaz. Pojavio se ponovno nakon desetak minuta i rekao da ga slijedim.
Prošli smo nekim hodnicima i stubištima, ne znam više ni kako ni kuda, i stigli pred jedna vrata. Nije mi rekao ni kamo idemo ni tko me želi vidjeti. Zakucavši na vrata, svećenik je ušao. Ja sam ostao pred vratima.
Časak kasnije vrata se otvaraju i pojavljuje se svećenik koji mi prišapnu da poljubim ruku Preuzvišenom. Zbunjen sam ušao i u sredini sobe ugledao – kao svjetlost u tmini – poznati lik nadbiskupa Alojzija Stepinca. Sjedio je u fotelji, ogrnut dekom. Uz njega je stajao jedan mlađi svećenik, a iza njegovih leđa dvije časne sestre. Koliko me pamćenje služi mogle su biti “bijele sestre”, valjda iz reda sv. Vinka. No, možda se u tom detalju varam. Moj me je pratilac lagano gurnuo i ja priđoh crkvenom poglavaru. Kada mi je pružio ruku, kleknuh i poljubih prsten na njegovoj ruci. Mlađi svećenik je već prinio stolicu i sjedoh na sam njezin rub. Činilo mi se neprilično sjediti.
U trenu sam osjetio strujanje i zračenje neke posebne topline i blagotvornosti iz Preuzvišenoga. Njega je naprije zanimalo što znam o sudbini moje obitelji. Rekao mi je da oca dobro pozna i da su prijatelji. Oslobodih se i počeh koliko god sam bolje mogao sabrano odgovarati na sva njegova pitanja.
Moj je otac u mladosti bio pravaš, usmjerenja Mile Starčevića, a kasnije senior katoličkog društva “Domagoj” te je često, kad bi dolazio u Zagreb, posjećivao nadbiskupa Stepinca. Sjećam se da nam je otac tijekom ratnih godina, kada bi se vraćao s razgovora u Nadbiskupskom dvoru, govorio kako je Preuzvišeni ogorčen zločinima bilo četnika, bilo partizana, bilo ustaša nad nedužnim pukom samo iz razloga političke, nacionalne ili vjerske netrpeljivosti. Kao i otac nadbiskup, i moj otac je bio zdvojan. Sjećam se jedne pojedinosti. Za neoprostiv grijeh ustaške vlasti smatrao je prepuštanje kobnoj sudbini zagrebačkih Židova koje je smatrao istinskim hrvatskim rodoljubima. U trenutku razgovora s nadbiskupom Stepincem nisam još znao da je Preuzvišeni moju majku i brata, po njihovu povratku iz Bleiburga, smjestio u župni dvor u Oriovcu kod dekana Martina Benkovića kako bi ih zaštitio od eventualnog progona i zlostavljanja.
Nadbiskup je pitao u kojim sam logorima bio, koja je bila trasa moga “križnog puta”, da li je sa mnom bilo svećenika i da li se mogu sjetiti imena časnika iz mog logora. Spomenuo sam mnoga imena jer mi je sjećanje bilo svježe. Pamtim da je onaj mladi svećenik većinu mojih odgovora zapisao.
Pretpostavljam da smo razgovarali pola sata kad je starija od one dvije časne sestre upozorila Preuzvišenog da je još uvijek bolestan i da se ne smije zamarati. To mi je objasnilo onu deku kojom je bio ogrnut. Da li je bio gripozan ili je bilo nešto ozbiljnije, ne znam. Shvativši ovo upozorenje kao znak da je razgovor završen, podigoh se. U tom trenutku Nadbiskup reče časnoj sestri da mi dadne dvije njegove košulje. Na njezin prosvjed ponovi zahtjev. Iz ormara u toj istoj sobi sestra izvadi dvije bijele košulje i prilično nevoljko mi ih dade. Kasnije sam vidio da su bile ukrašene Svečevim inicijalima i pastirskim štapom, izvezenim sitnim, finim vezom. Kretnjom ruke Preuzvišeni zaustavi moje riječi zahvale. Tad se obrati onom mladom svećeniku i reče mu da mi da 400 dinara. Ovaj izađe iz sobe i gotovo odmah se vrati pruživši mi novac. Zaista sam bio iznenađen i ganut, tada je to bilo veoma mnogo novaca. Nakon što me je blagoslovio, ponovno sam Preuzvišenom poljubio ruku i blagom kretnjom njegove ruke bio otpušten.